Texts & Ideas:

For course description, please consult the College Core Curriculum website: http://core.cas.nyu.edu

Course Information

CORE-UA 400

Undergraduate

4 Points

Term Section Instructor Schedule Location

Fall 2017

1
Andrea Long Chu
F: 9:30 AM - 10:45 AM SILV 510
1
Andrea Long Chu
F: 11:00 AM - 12:15 PM TISC LC1
1
Arina Cocoru
F: 8:00 AM - 9:15 AM 60FA 261
1
Arina Cocoru
F: 12:30 PM - 1:45 PM 60FA 265
1
Aubrey Korneta
F: 11:00 AM - 12:15 PM 45W4 B07
1
Aubrey Korneta
F: 2:00 PM - 3:15 PM; F: 3:30 PM - 4:45 PM WAVE 570
1
Chloe Bakalar
F: 9:30 AM - 10:45 AM 60FA 265
1
Christine Marie Roughan
F: 12:30 PM - 1:45 PM; F: 2:00 PM - 3:15 PM 45W4 B01
1
Claire Therese Reising
F: 8:00 AM - 9:15 AM 25W4 C-18
1
Claire Therese Reising
F: 9:30 AM - 10:45 AM 45W4 B04
1
Constanza Maria Schaffner
F: 9:30 AM - 10:45 AM SILV 512
1
Constanza Maria Schaffner
F: 11:00 AM - 12:15 PM TISC LC15
1
Daniel Hoek
R: 11:00 AM - 12:15 PM TISC LC6
1
Daniel Hoek
R: 12:30 PM - 1:45 PM 25W4 C-18
1
David Danzig
F: 8:00 AM - 9:15 AM; F: 9:30 AM - 10:45 AM 7E12 325 (SB)
1
Del Maticic
F: 9:30 AM - 10:45 AM 25W4 C-18
1
Del Maticic
F: 11:00 AM - 12:15 PM 7E12 131
1
Elizabeth Anne Kirby
F: 8:00 AM - 9:15 AM; F: 9:30 AM - 10:45 AM WAVE 429
1
Emily Claire Antenucci
F: 12:30 PM - 1:45 PM; F: 2:00 PM - 3:15 PM 60FA 261
1
Gabriella Puppin Lindsay
F: 8:00 AM - 9:15 AM 12WV L114
1
Gabriella Puppin Lindsay
F: 9:30 AM - 10:45 AM BOBS LL146
1
Jeanne Proust
R: 8:00 AM - 9:15 AM 12WV L114
1
Jeanne Proust
R: 12:30 PM - 1:45 PM 25W4 C-5
1
Jeremy Chase Culver
F: 8:00 AM - 9:15 AM BOBS LL142
1
Jeremy Chase Culver
F: 9:30 AM - 10:45 AM SILV 504
1
Jessica Ann Chace
F: 9:30 AM - 10:45 AM SILV 506
1
Jessica Ann Chace
F: 11:00 AM - 12:15 PM SILV 512
1
Juan Carlos Aguirre
F: 8:00 AM - 9:15 AM; F: 9:30 AM - 10:45 AM; F: 11:00 AM - 12:15 PM 7E12 124 (SB)
1
Julia Xiao Yun Cheng
F: 12:30 PM - 1:45 PM; F: 2:00 PM - 3:15 PM 7E12 325 (SB)
1
Lorenzo Del Monte
F: 9:30 AM - 10:45 AM 25W4 C-19
1
Lorenzo Del Monte
F: 11:00 AM - 12:15 PM BOBS LL142
1
Melissa Tandy Byrne Swain
F: 12:30 PM - 1:45 PM; F: 3:30 PM - 4:45 PM 194M 206
1
Melissa Tandy Byrne Swain
F: 2:00 PM - 3:15 PM 194M 210
1
Nicole Katherine Eitzen Delgado
F: 12:30 PM - 1:45 PM; F: 2:00 PM - 3:15 PM BOBS LL147
1
Shirin Nadira
F: 11:00 AM - 12:15 PM TISC LC13
1
Shirin Nadira
F: 12:30 PM - 1:45 PM BOBS LL146
1
Sushmita Sircar
F: 8:00 AM - 9:15 AM; F: 9:30 AM - 10:45 AM BOBS LL143
1
Tienmu Ma
R: 9:30 AM - 10:45 AM 194M 210
1
Tienmu Ma
R: 2:00 PM - 3:15 PM TISC LC15
1
Timothy Franz
F: 9:30 AM - 10:45 AM 60FA 261
1
Timothy Franz
F: 2:00 PM - 3:15 PM 60FA 265
1
William Joseph Reynolds, III
F: 8:00 AM - 9:15 AM 12WV L113
1
William Joseph Reynolds, III
F: 9:30 AM - 10:45 AM 7E12 131
1
William R Clark
F: 11:00 AM - 12:15 PM 45W4 B04
1
William R Clark
F: 12:30 PM - 1:45 PM 25W4 C-19
1
Zane Koss
F: 11:00 AM - 12:15 PM BOBS LL146
1
Zane Koss
F: 9:30 AM - 10:45 AM BOBS LL142
1
Claire Bubb
MW: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 520
1
Elaine Cara Freedgood
MW: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 206
1
Joseph Weiler
MW: 11:00 AM - 12:15 PM VAND 210
1
John David Guillory
MW: 2:00 PM - 3:15 PM SILV 101A
1
William Robert Blake
TR: 2:00 PM - 3:15 PM CANT 102
1
Alison Cornish
TR: 12:30 PM - 1:45 PM CASA AUD
1
Andrew Monson
TR: 11:00 AM - 12:15 PM 194M 306
1
Judith Graves Miller
TR: 12:30 PM - 1:45 PM CANT 101
1
Julia K Jarcho
MW: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 206
1
James D Velleman
MW: 11:00 AM - 12:15 PM SILV 408
1
Jay Garcia
TR: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 207
1
Melissa Schwartzberg
MW: 11:00 AM - 12:15 PM 19UP 102

Spring 2018

1
Alexander Paul Jassen
TR: 9:30 AM - 10:45 AM MEYR 121
1
Alexander R Jones
MW: 3:30 PM - 4:45 PM SILV 207
1
Clifford H Siskin
MW: 11:00 AM - 12:15 PM SILV 520
1
David Konstan
TR: 2:00 PM - 3:15 PM 19UP 102
1
Emanuela Bianchi
MW: 4:55 PM - 6:10 PM SILV 206
1
Helen S Kay
TR: 9:30 AM - 10:45 AM 19UP 102
1
Sharon A Street
TR: 3:30 PM - 4:45 PM 5WP 101
1
Stefanos N Geroulanos
TR: 3:30 PM - 4:45 PM 19W4 101
1
Tomas Urayoan Noel
MW: 12:30 PM - 1:45 PM SILV 101A